Då var det dags igen
Ja då var det dags igen. Kanske har ingen som läser min blogg lyckats undgå hur mycket jag avskyr att ställa om till vintertid. Det mörknade tidigt nog som det var redan innan, och nu blir det pannlampa på ytterligare en timma tidigare. Det kan ju tyckas meningslöst att ondgöra sig över denna – som jag ser det – stöld av dagsljus. Men jag tar mig friheten att göra det ändå.
Idag kom jag att fundera över hur det skulle kännas att bo norr om polcirkeln som går ungefär vid 66,5 grader nordlig bredd. Under början av december till början av januari är det polarnatt där. Det innebär att jordaxeln lutar så att solen aldrig kommer över horisonten. Jag blev nyfiken och kollade var man tvingas stå ut med polarnatten, och konstaterade att t ex Kiruna har polarnatt ungefär 11 december till 31 december. Som jag har förstått det är det inte kolsvart dygnet runt, utan att man ofta kan få ett svagt blåaktigt ljus mitt på dagen som kallas ”blå timmen”. Men jag skulle tycka att det vore extremt jobbigt med så mycket mörker, och att inte få se solen på så lång tid. Jag beundrar verkligen alla som står ut med så mycket mörker under vintern.
Jag vill se allt jag har omkring mig – och vad jag gör eftersom jag har utomhussysslor att göra om kvällarna. Nedan kan beskådas utsikten som jag fotade från fönstret, när jag avnjöt en kopp kaffe på min blivande plats i livet. Den är så mycket härligare att se än att bara se kolsvart mörker när man tittar ut – även en gråmulen höstdag.
Om man nu absolut måste ställa om till vintertid, önskar jag att det kunde ske vid tiden för första advent istället. För då kan man ju åtminstone glädja sig åt att ställa fram adventsljusstakarna som ger ljus i mörkret. Nåväl, nu har jag ondgjort mig nog för idag. Så jag rundar av inlägget med en bild på ett motståndskraftigt träd. Det håller hårt i löven och lyser upp trädgården med sin intensivt gula färg.
Ha det så bra tills vi ses igen! 🙂

18 svar på ”Då var det dags igen”
Så otroligt onödigt och nu är klockan 20:51, jag är egentligen sjukttrött men lär försöka hålla mig vaken en timme till för tyvärr funkar min kropp som sådant att den kommer vilja vakna vid 3 nu fram till sommartid igen. Hade som du inte fixat polarnatt. De räcker med hur vi har det just nu.
Ja för många handlar omställningen bara om en dag då klockan ska ställas om. Att man kan drabbas av andra problem är det nästan bara de drabbade som tänker på. Sömnproblem, nedstämdhet och försvårande av att jobba utomhus i mörker är en mindre rolig verklighet för en del människor. Empatin är sparsamt doserad på det här området.
Jag trodde det var natten till idag som vi bytte till vintertid. Men det är tydligen inatt och vi får väl se hur mycket jag känner av det. Energierna just nu är otroligt starka iaf. Men jag håller med dig, jag tycker det känns onödigt att vi flyttar bak tiden och fram. Varför inte bara ha en och samma tid året om? 🙂
Ja det är otroligt onödigt. Ja nu börjar det kännas att Samhain närmar sig. En väldigt speciell och magisk känsla 🙂
Alla gillar ju olika årstider. Ja dom som bor där uppe är nog vana vid mörkret kanske. 🙂
Det handlar inte om att jag ogillar årstiden, utan att jag ogillar att berövas en timma dagsljus. Jag behöver den av olika skäl.
Ja dom är förstås vana eftersom dom lever i mörkret. Men det behöver inte betyda att deras kroppar samtycker. Symtom på vinterdepression blir enligt forskningen vanligare ju längre upp i norr man bor. Brist på dagsljus leder dessvärre till minskad produktion av Serotonin och ökad produktion av Melatonin, samt påverkar dygnsrytmen. Det kan i sin tur orsaka att den som lever i mörker – född där eller inte – kan känna dig nedstämd, energifattig och deppig pga kroppens naturliga sätt att reagera på mörkret.
Jag gillar hösten, vintern eller alla årstider så för mig spelar vintertiden ingen roll. Fast har respekt att man kan tycka olika
Jag tycker också att finhösten är vacker och att det är vackert och mysigt med snö. Men brist på dagsljus ställer till det för mig.
Nu är det enklare att få kläm på hur klockan ska ställas fram och tillbaka.
Men det är ju inget vi kan påverka då bäst att göra det bästa av läget
https://kamillaskamera.com/
Fast det var ju inte riktigt det inlägget handlade om. Hur man ställer om klockan är ingen Rocket Science.
Jag skulle inte heller klara av att inte se solen eller ljuset på så länge som de gör i t.ex. Kiruna. En av de bästa sakerna med att jobba hemifrån nu är att jag kan vara ute på dagarna när det är ljust.
Nej jag skulle bli nedstämd och totalt energidränerad av att ha det mörkt jämt. Ja det är en stor fördel om man kan välja vilken tid man jobbar, och gå ut när det är ljust.
Här nere finns ju ingen snö som lyser upp det heller. Märker att jag klarar mörkret bättre upp i landet just på grund av det. Här är det bara blåsigt, regnigt och mörkt.
Det är likadant här. Kolsvart, blåsigt och regnigt. Jag skulle vilja ha snö hela vintrarna för att den lyser upp så det blir ljusare. Hoppas på det när jag bosätter mig i lite mera nordlig riktning. Det är mysigt också med snö.
Jag tror mycket på att man kan inte flytta dit som det är polarnatten & tro att man ska vänja sig för total mörker dygnet runt. Utan man måste vara född där. Å dem som bor där. Förstår ju inte det gråa trista i söder.
Men dem som bor i norr har ju istället ljust dygnet runt på sommaren. Så tror att det jämnar ut sig ????.
Fint träd du tog bild på ????.
Ta hand om dig & va rädd om dig❣️????
Tack så mycket!:) Ja det är kanske mindre svårt att stå ut med polarnatten om man är född längst upp i norr. Men symtom på vinterdepression blir enligt forskningen vanligare ju längre upp i norr man bor. Brist på dagsljus leder dessvärre till minskad produktion av Serotonin och ökad produktion av Melatonin, samt påverkar dygnsrytmen. Det kan i sin tur orsaka att den som lever i mörker – född där eller inte – kan känna dig nedstämd, energifattig och deppig även om det var solsken dygnet runt under sommaren.
Ta hand om dig och var rädd om dig! <3
Jag håller med om att det är så tråkigt när det blir mörkt snabbare. Däremot tycker jag det är skönt att man inte behöver komma ihåg att ställa tillbaka klockan på tex datorn eller mobilen då det görs automatiskt. Det är om man har en vanlig klocka i huset som man måste göra det själv. Det är ändå tur att det finns pannlampor som du kan ha när det blir mörkt och du måste ut och göra något ute.
Ja usch vad det är tråkigt. Utan pannlampan vet jag inte hur jag skulle klara av att göra mina sysslor.