Innan det brakade loss

Innan det brakade loss

Idag blev det något så ovanligt som en stund på stranden. Jag tänkte först skriva en dag på stranden, men insåg att det vore att ta i. Men hursomhelst var det otroligt nog årets första vistelse på stranden i bikini. Jag har nämligen varit där betydligt mera påklädd på kvällstid och promenerat.

Jag önskar att jag som är en äkta badkruka hade varit snabb och beslutsam att ta årets första dopp. Men det hann jag inte innan det brakade loss. För innan jag hann göra mig mentalt förberedd på att blöta ner hela kroppen, bytte himlen skepnad från strålande solsken till mörka täta moln. Det började snart mullra på himlen, och de få sakerna som medtagits plockades skyndsamt in i bilen. Kort därpå stod regnet som spön i backen, och åskan bröt ut – tack och lov på avstånd. Men innan dess var det riktigt skönt en stund, och en fröjd för ögonen också.

Vattnet var faktiskt ganska ljummet, så det kunde ha varit lätt att doppa sig. Men det var så långgrunt att man fick gå hur långt som helst för att väta halva vaderna. Och när man väl hade kommit så långt ut i sjön var vattnet kallt.

När man ser mina bilder kan man kanske tro att det var folktomt på stranden. Men det var det inte. Dock avskyr jag att trängas med folk på stranden med allt vad det innebär. T ex så finner jag det evinnerliga skrikandet på stränder nästintill outhärdligt. Jo jag vet att barn ska ha roligt. Men måste dom gallskrika hela tiden som om dom hade en mördare med kniven i högsta hugg efter sig? Så jag gick tills ensamheten nästan infann sig, och decibeltalet från ljudmattan sjönk till mindre hörselskadande nivåer. Sen slog jag mig ner med min bok.

Det blev en skön stund, och jag har ju alltid sagt att man ska njuta så länge det varar. I det här fallet hann jag läsa flera sidor, i väntan på att kroppsvärmen skulle mana mig ut i vattnet för att doppa mig. Men så långt kom jag ju som sagt inte.

Jag önskar alla härliga soliga dagar 🙂

2

18 svar på ”Innan det brakade loss

    1. Ja det var verkligen snopet. Ja det är en väldigt fin sandstrand, och sandbotten i sjön också.

  1. Det är aldrig något lugn på offentliga badstränder.. Jag har inte kommit längre i vattnet än du. Doppat benen då jag badade med barnbarnen. Det såg väldigt ödsligt ut där du var

    1. Nej tyvärr inte. Lite barnuppfostran skulle kunna råda bot på det, för jag har varit på stranden i många länder där de inhemska barnen inte alls skrek och gapade och sprang över folk. Deras föräldrar agerade som föräldrar bör.
      Ja tänk så härligt om det hade varit så ödsligt som bilderna ger intryck av.

  2. Så härligt att vara på stranden. Vad bra att du hitta en plätt där det var lugnt & still. Oj! Vilken bok du läser i ! ????
    Svensk sommar ????helt plötsligt kommer det en skur.
    Du får ta modet till dig & doppa dig en annan dag istället.

    Jag älskar att vara vid vatten. Men det ska bli djupt snabbt. Så man slipper att gå för att kunna svalka sig.
    Det kom en skur hos oss med på sen eftermiddagen igår onsdag.

    Önskar dig med härliga soliga dagar!
    Ta hand om dig & va rädd om dig❣️????

    1. Ja svensk sommar kan vara väldigt ombytlig. Men förhoppningsvis blir det fler tillfällen att ta sig ett dopp. Ja det är en väldigt tjock bok med liten och tät text, så den räcker länge:)

      Ta hand om dig och var rädd om dig! <3

  3. Här trodde jag också det skulle bli åska men det blev det inte trots att det under en stund såg väldigt mörkt ut på himlen. Otur att du inte han bada innan det blev oväder. Jag håller med dig om att barn kan vara för högljudda på stranden. Så bra att du han läsa lite i din bok innan det blev sämre väder.

    1. Ja några sidor hann jag lyckligtvis att läsa:) Sån tur att det inte bröt ut något oväder hos dig. Ja det är fruktansvärt att höra detta gälla gallskrikande så fort man kommer till en strand.

  4. När jag ser på dina bilder blir jag så sugen på att ta ett dopp. Även om jag vet att jag också har blivit en badkruka sen jag blev äldre. Men det är ju så härligt att kunna sitta ute och läsa. Det var dock ingen liten bok du läser 🙂

    1. Ja det är något speciellt med att sitta ute och läsa. Nej det är en rejäl tegelsten som räcker länge:)

  5. Jag tycker också att de skriker för högt, tänkte på det också i går att MÅSTE de skrika så högt för att ha roligt. Samt då man går förbi dem så springer de nästan omkull än. Jag håller mig gärna också på avstånd från allt. Jag är också en badkruka. Så fin badplats det ser ut som ni har

    1. Ja jag tänker precis detsamma. Det är fruktansvärt att lyssna på, och förstör nöjet med att åka och bada. När min hjärntrötthet var som värst använde jag industriöronproppar på stranden, och inte ens det hjälpte. Jag undrar varför säger inte föräldrarna åt sina barn att sänka rösten och inte gapa och skrika? Eller varför barnen inte får lära sig att inte springa på andra på stranden? Helt obegripligt faktiskt.

  6. Jag väntar fortfarande på årets första strandhäng i bikini, åtminstone i Sverige. Jag var och kände på vattnet idag och fick samma uppfattning som du, ok när det var grunt men längre ut där det går att doppa sig lär det vara för kallt.
    Jag störs också av högljudda barn, så jag brukar lyssna på en podd eller musik för att stänga ute ljuden av skriken. Men helst hade jag ju velat ha lugn och ro och njuta av vågornas ljud.

    1. Ja när jag går i det grunda ljumma vattnet känns det som att jag ska klara att doppa mig. Men så fort det blir kallt tar det tvärstopp. Ja att lyssna på något stänger ju ute en del av oljudet. Skulle kanske ha gjort det om mitt mobilbatteri vore bättre. Skulle behöva byta till ett nytt som inte laddar ur så fort.
      Men egentligen vill jag som du njuta av vågornas och naturens ljud. Lyssna på saker kan man ju göra varsomhelst.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *