Tänk att den äntligen är här

Tänk att den äntligen är här

Tänk att den äntligen är här – den underbara tiden då kvällarna och nätterna är ljusa. Tiden må ha sprungit ifrån mig den här våren och sommaren, men nu njuter jag av ljuset i fulla drag. Jag som är aktiv utomhus om kvällarna året runt både älskar och behöver ljuset av rent praktiska skäl. Det här att kunna gå ut när som helst och se allt omkring sig, är för mig en lyx som stadsbor kanske inte ens tänker på. Gatubelysning gör ju världen utanför bostaden synlig året runt. Jag är dock inte ute efter att klaga, för livet bortom belysningar är självvalt. Men ljuset är ändå något som jag verkligen törstar efter en stor del av året.

Den här tiden skulle jag vilja vara vaken dygnet runt, och ta vara på så mycket jag kan av ljuset. Jag vill njuta av de ljumma sommarnätternas stillhet och magi. För även om livets sysslor börjar på morgonen, så är jag en kvälls- och nattmänniska. Det är något speciellt med natten. Det är så fridfullt ute när andra människor sover. Inga ljud hörs från bilar på vägen eller från bullrande maskiner och gräsklippare. Ej heller hörs människor som spelar hög musik, gallskriker i poolen, eller pratskriker i mobiltelefonen på andra sidan trädgårdshäcken. Känslan av att vara ensam i världen för en stund när dagens ljudmatta har lagt sig är befriande. Det låter kanske paradoxalt, men jag älskar ljuden som finns i tystnaden. Nattens ljud är vilsamma, avkopplande, njutbara och ofta subtila.

Idag visar jag några bilder som jag har tagit under en väldigt sen kvällspromenad. Åh så jag njöt av vyerna omkring mig:)

Jag önskar alla en fortsatt härlig sommar!

1

12 svar på ”Tänk att den äntligen är här

  1. Visst är det ljuvligt just nu! Älskar också ljuset på kvällarna och det är så härligt att kunna vara ute sent utan att behöva ha vare sig pannlampa eller tjocktröja.

    1. Ja det här att slippa pannlampan och att bylsa på sig en massa tjocka kläder är underbart skönt!

  2. Det är en alldeles ljuvlig tid vi har nu. Även om jag bor i stan så älskar jag ljudet av tysthet å landet. Vo får en liten dos av det på koloniområde. Nu är jag inte nattmänniska ( om det inte är fest med dans) utan älskar gå ut i trädgården tidig morgon. Då hör jag bara humlor och fågelkvitter. Då finns den sköna stillsamheten.
    Kram Kajsa

  3. Det är så vackert. Jag bor mitt i stan, men visst kan jag sakna det där du beskriver. Tystheten, och allt är stilla.

    1. Ja det gäller att uppmärksamma och ta vara på det vackra i livet. Ja nu har midsommarafton rentav passerat, och jag hoppas att du hade en underbar dag!

      Kram!

  4. Håller med dig om att kvällarna/nätterna är sköna när man slipper alla ljud, att de enda man hör är ljuden från naturen. Det är så rogivande, jag blir lugn av det.

  5. Ja, den ljusa tiden får man verkligen ta vara på nu. Den är ljuvlig! ????☘️ Jag som är noga med att lägga mig i tid därför att jag ska upp & jobba har inte tagit vara på det än. Men det ska jag absolut tänka på att göra ikväll ????. För i morgon, midsommarafton är jag ledig. Det är galet att det är midsommar!
    Jag älskar ju att vara ute när det är solig ljummen kväll. Kan sitta ute länge. Jag älskar att lyssna på bara naturens ljud. Inte en massa trafik osv.
    Fina bilder på din sena kvälls promenad.

    Ta hand om dig & var rädd om dig❣️????

    1. Tack så jättemycket! Javisst är det underbart att sitta ute länge och inte höra något annat än naturens ljud:)

      Ta hand om dig och var rädd om dig! <3

  6. Vilka underbara bilder. Jag är också kvälls- och nattmänniska. Promenader i naturen en sen sommarkväll är något av det mest harmoniska som finns.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *