
Så blev jag bortskämd igen :)
Om det finns en enda sak med att vara skadad som jag skulle kunna vänja mig vid, så är det att bli bortskämd ibland. För en vecka sen fick jag åka på picknick, och det bjöds på smaskig mat och vackra vyer. Den här helgen kom glada entusiaster hem med både matpåsar och en grill, och medan jag skulle hålla mig undan och ”chilla” med min paketerade hand och en liten godisskål, lagades det mat för glatta livet?
Så jag slog mig ner på en köksstol och pratade strunt medan det marinerades och fixades grillspett. Elgrillen fick stå på farstukvisten där möblerna fanns kvar, men ihopvikta inför flytten till vinterförvaringen i flygeln. Så det lilla bordet fick stå till tjänst en sista gång för året. Det kändes dock inte alls lockande att äta ute, för så fint var inte vädret.
Det var jättetrevligt och roligt att få besök som lagade mat, och väldigt gott blev det. Efter karrékotletter och spett med olika tillbehör samt såser var paltkoman ett faktum? Det var mysigt att sitta och äta med tända ljus, och mycket prat och skratt blev det. Tyvärr har jag inga bilder att visa från måltiden. Jag var alldeles för upptagen med att försöka äta civiliserat och hyfsat spillfritt med fel hand, för att komma ihåg att fota också? Men de tända ljusen blev iallafall förevigade, för det kom jag på att göra när jag ville ha en bild på den minsta och sötaste vid bordet?
76 svar på ”Så blev jag bortskämd igen :)”
Men oj så härligt med ett sånt besök! Du har fina personer runt dig som ser till att skämma bort dig. 🙂 Vad gott också att få grillat den här tiden – förstår att det blev paltkoma. 😀
Ja det var jättehärligt!? Det värmer så mycket inombords när det finns människor som bryr sig. Förutom att jag är skadad, så har en massa svåra saker som jag inte kan skriva om nu hänt den senaste tiden i livet, så den omtanke och uppmuntran jag får är jag oerhört tacksam för!❤️
Asså ååååååååh va gott. Ligger här trött och hungrig i sängen och velar över att gå upp. Och så ser man det här???
Haha ja då förstår jag om det vattnas i munnen!?❤️
Så gott med grillat! Så mysigt och bli bortskämd ?
Ja det var verkligen uppskattat!?
Njut =) mysigt att bli bortskämd ibland =)
Tack!? Ja det är ju det!
Vad trevligt att bli bortskämd på det viset 🙂
Ja verkligen!?
Passa på att njuta, du är tillbaka när du minst anar det 😉
Haha, ja det har du nog rätt i!?
Så härligt att bli bortskämd ibland! O underbart när andra lagar mat åt en
Javisst är det! Det är verkligen uppskattat!❤️
Åh jag älskar verkligen grillat, och det är aldrif fel o bli lite bortskämd❤
Nej det kan man gärna bli ofta!❤️
Underbart att få bli lite bortskämd, vad härligt med människor som bryr sig när du är skadad ??
Ja visst är det underbart när man behöver det som bäst!??
Vad mysigt att bli bortskämd, det blir jag nästan varje dag då min älskade sambo är bäst och lagar mat hemma… =)
Men så härligt!? Jag får väl bekänna att jag inte är den som använder spisen oftast här hemma!?
Men så härligt! Hoppas att du blir riktigt bortskämd fler gånger, 🙂
Ja jag kan ju alltid hoppas det!?
Du får smyga hem gipset sedan och lägga på det tillbaka när du vill ha lite extra omvårdnad 😉
Vilken toppenbra idé!?
Det är ju aldrig fel att bli ordentligt bortskämd ibland! 🙂
Nej det är det verkligen inte!?
Vad mysigt! ???❤️
Javisst!?❤️
Vilken sommarflashback man fick när man såg grillat! 😀
Ja det kan jag tänka mig!?
Att bli bortskämd är i stort sett nästan aldrig fel, framför allt om man är skadad 🙂
Det har du helt rätt i!?
Vissa har det bra trots bandagen och hela baletten ?? Vad kul med sällskap och att du blir väl omhändertagen kram ❤️??
Tack!? Ja det är skönt och välbehövlig ibland!?❤️?
Kram!
Men vilka fantastiska vänner du verkar ha 😀 Det är ju inte mycket som slår att skratta och äta ihop med personer man bryr sig om. Ännu roligare när man blir överraskad sådär också 🙂 Maten såg dessutom helt otroligt god ut 😀
Ja att skratta och äta tillsammans med vänner förgyller tillvaron!❤️
Men vilket fantastiskt besök 😀 Och gott!
Ja det var det verkligen!?
Sååå gott, skönt att bli bortskämd ibland! 🙂
Ja jätteskönt och välbehövligt!?
så trevligt! 🙂 och vad gott med grillad mat!
Ja det var det verkligen!?
Men vilka underbara folk! Vad glad jag blir av ditt inlägg. Folk som öppet och ärligt visar hur mycket de bryr sig om personerna i sitt liv är de bästa! 🙂
Maten såg väldigt god ut.
Tack så mycket!? Det är inte många som är så omtänksamma, så de som är det är jag väldigt glad för!❤️
Men du så mysigt :D. Du förtjänar verkligen att bli bortskämd :D. Det ser riktigt gott ut måste jag säga, sist jag åt grillat var någon gång i somras innan eldningsförbudet 😉
Tack snälla du!? Ja det var lika längesen för min del, och av samma orsak.
Så härligt att få bli bortskämd 😀 Maten ser så god ut! Kram
Ja det var väldig uppskattat!?
Åh vad mysigt detta ser ut! 😀
Ja det var det verkligen!?
Men gud va mysigt! Kom ihåg att inte ta det förgivet bara!
Ja det var det verkligen!? Nej jag kommer aldrig att ta någonting för givet. Livet har lärt mig för längesen att man varken kan eller ska göra det. Men jag har ägnat mig åt att bry mig om andra i väldigt många år, och då blir jag glad och tacksam när jag själv får omtanke när jag behöver❤️
Finns där bättre än gillad mat och en massa tända ljus? Inte enligt mig 😀
Nej det är svårslaget!?
Men åh så härligt och vilken gudomlig mat! Bilderna får det att vattnas i munnen!
Svar: Helgen var fantastisk! Idag känner jag mig 100% frisk, helt underbart att slippa behöva bli sängliggande. Men har fått äta lite alvedon sen i fredags dock.
Tackar så mycket!?
Så bra initiativ av ditt besök, exakt sånt man behöver i din sits. Kram
Ja det var så fint gjort och så välbehövligt!? Kram
Men åh va gott! Du förtjänar verkligen att bli bortskämd, hur mår du nu? Kul att ni fick de så bra ??
Åh tack snälla du!??
Men gud vad lyxigt med grillat! Jag har, på grund av eldningsförbudet i sommar, inte grillat EN enda gång detta året! Det är helt galet. Det är första året någonsin som jag inte lever på grillad mat under sommaren..
Det är samma här! Grillen har samlat damm hela sommaren! Det har nog aldrig hänt förr.
Vad härligt att du har så fina människor omkring dig som skämmer bort dig. Åh, det såg verkligen gott ut med den grillade maten, är ett tag sedan vi grillade här. Ha en fin kväll!
Ja det är jag tacksam för!?
Ha det så bra!
Skönt att bli ompysslad och få vara liteuppassad
Ja verkligen!
Att bli bortskämd och även skämma bort andra är fint för både kropp och själ. Klart du ska bli bortskämd med bästa som är skadad. Fina vänner ni har.
Tack snäll du! Ja så är det verkligen!
Vad härligt med sådana vänner som verkligen bryr sig och kan ta för sig när man själv känner sig lite ivägen ??
Ja såna vänner är man rädd om!??
Riktigt härligt! Maten såg inte heller så dum ut. Så jag förstår att du känner dig uppskattad och bortskämd.
Tack! Ja det gjorde jag verkligen!?
Åh vad gott det där såg ut! Det verkar ju alldeles underbart! Men det är just det där jag gillar med den här årstiden. Att man kan börja elda och grilla igen 😀 Hoppas ni har haft en fantastiskt dag 😀 // Petra Elisabeth
Ja det var det verkligen, och det har ju inte blivit någon grillning under sommaren för ovanlighetens skull?
Härligt med fina vänner som tar hand om dig när du behöver lite extra omvårdnad!
Ja det är jag glad för att dom gör!?