Ändlösa bestyr

Ändlösa bestyr

Dagarna rullar vidare med oförminskad fart, och består av ändlösa bestyr. Jag packar, skänker och slänger, men det finns ändå massor kvar att hantera. Jag försöker att sålla hårdare än förr, och en del saker som har åkt med till olika platser genom åren, har jag motvilligt sagt adjö till. Det är lite svårt att skiljas från saker som är förknippade med vissa minnen. Då menar jag positiva sådana förstås, för sånt som väcker dåliga minnen har jag inte svårt att göra mig av med. Dock har jag inte så många saker av just den sorten, vilket i och för sig är glädjande.

Vissa saker kräver väldigt mycket omsorg att packa, som t ex kristallglasen. Om de går sönder går det inte att köpa nya, för de tillverkas inte längre. De är munblåsta och handgraverade, och var hemskt dyra när vi fick en uppsättning i bröllopspresent. Sen följde flera som födelsedagspresenter under ett antal år. De är så vackra, och det känns alltid lite festligt att dricka ur dom. Nu har jag packat så många som jag har kartonger till, och ska klura på hur jag ska packa resten. Tur att man inte behöver vara lika rädd om alla saker, för då vete sjutton hur lång tid det skulle ta att bli klar. Nedan kan champagneglas, rödvinsglas och grogglas beskådas. Därtill finns vitvinsglas, cocktailglas och likörglas, och det finns minst 12 stycken av varje sort. Så de tar sin tid att packa.

Just nu tryter motivationen lite. Jag är trött och skulle vilja checka ut från allt jobb i åtminstone ett par dagar. Jag vill slå mig ner vid staffliet och måla, sätta mig och skapa smycken, och sist men absolut inte minst ge mig ut på långa sköna ridturer istället. Men så tänker jag att det här att packa är ju rena semestern jämfört med allt tungt arbete jag höll på med hela sommaren. Att vira in saker i papper eller bubbelplast är ju inte det minsta ansträngande jämfört med t ex betongarbetena eller att slå ner alla stolpar till hagarna.
Jag tror att det är det allt tidigare fallande mörkret som börjar suga motivationen ur mig, för så är det alltid om hösten. I somras jobbade jag ju på som en Duracellkanin hur länge som helst på kvällarna. Dock har jag som alltid siktet inställt på målet, så en tillfällig motivationsdipp kan inte stoppa mig.

Men oavsett hur fullspäckade dagarna än är så kommer jag iallafall ut på promenader. Det gör gott med friskluft, och nu är det sådär höstvackert ute. På andra sidan jobbpuckeln kan jag rida och skapa så mycket jag vill, och det ska bli underbart. Det är den vetskapen som gör allt arbete mödan värt:) Nu avrundar jag detta inlägg med en bild jag tog igår då det var bättre väder.

Ha det så bra tills vi ses igen! 🙂

1

20 svar på ”Ändlösa bestyr

  1. Det var allt många glas ni hade, jag förstår att du inte vill att det ska gå sönder, när ni har haft dem så många år. Jag förstår också din känsla angående packningen, det är mycket som ska rensas och packas, men det är nog mindre jobbigt. Men snart kan du sätta dig och måla igen 🙂

    1. Ja det har hunnit bli många efter några års samlande, och de påminner om vårat bröllop. Ja tiden att måla kommer igen, och och det ska bli härligt 🙂

    1. Tack! Ja att skapa är roligt och för mig är det ett beroende som behöver tillfredsställas. Det får mig att må bra på flera sätt, och ger mig balans i livet. Kul att dina fina glasunderlägg går bra:)

  2. Att packa inför en flytt tar allt på energin. Så mycket man samlar på sig alltså. Alla borde flyttrensa minst en gång per år-

  3. Å så fina glas!
    Jag rensar och packar också, för att sälja huset och bo på heltid i husbilen. Just kristallglasen har jag också packat ihop, men för att sälja. Jag har lagt undan alla känslor och har inget jättestort problem att göra mej av med sakerna längre. Man har ju, precis som du säger, ett mål.

    1. Tack! Ja ska man flytta från hus till husbil är det verkligen storrensning som gäller. Själv ska jag från stort till större, så plats finns. Men jag vill varken förflytta eller spara så mycket saker längre.

    1. Tack! Ja de är verkligen en fröjd att dricka ur. Har älskat de här glasen sen första ögonkastet. Ja det ska bli otroligt skönt när allt är klart.

      Kram!

  4. Vad fina alla glasen är. Kan tänka mig att man måste vara noga hur man packar ner glasen så de inte ska gå sönder i flytten. Det att dem inte görs längre gör dem mer speciella. Det är ju så bra att du kan se målet och veta att allt fixande och packande kommer löna sig när man är i mål. Så bra att du kommer ut på en promenad mellan varven.

    1. Tack! Ja man blir väldigt rädd om dom när dom betyder mycket och inte kan ersättas. Ja det gäller att alltid ha fokus på glädjen att uppnå målet, även när det känns jobbig.

    1. Tack! Ja man behöver rensa ibland. Men vissa saker har kommit in i livet för att stanna. Som de här glasen:)

  5. Åå så fina glas du har! Ja, men så är det. Att man sparar det som ger goda minen. Å det är det som är svårast att göra av med.
    Mörker sänker tempot i sig själv. Så är det. Jag går inte ut frivilligt på kvällen när det är mörkt. Men det gör jag på sommaren :).
    Bra att du tar dig tid för promenader :).
    Så fin höst bild på träden när solen lyste.

    Ta hand om dig & va rädd om dig ❣️????

    1. Åh tack så mycket! Ja jag skulle helt klart tillbringa betydligt mindre tid i mörkret, om det inte vore för djuren.

      Ta hand om dig och var rädd om dig! <3

  6. Ja, det finns mycket att röja och rensa bort. Det kan vara svårt med. Låter ju bra att du inte har kvar några saker som ger dåliga minnen. Förstår att du längtar efter en paus. Kan du inte ta en liten en dag och göra något kul? Visst dippar motivationen nu när det är mörkt om kvällarna.

    1. Ja det är svårt att rensa tycker jag. Jag önskar att jag kunde ta en helt ledig dag, men deadline är nära och det är galet mycket att göra. Så jag får se fram emot att ta det lugnt på andra sidan jobbpuckeln.

  7. Bra att du tar dig tid för promenader. Det behövs ett avkopplande, uppiggande avbrott från packandet. När min motivation tryter brukar jag lyssna på musik, en podd eller liknande för att pigga upp mig.

    1. Ja det har du rätt i. Jag lyssnar också på poddar ibland när jag hittar något bra eller intressant avsnitt. Det piggar upp lite.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *